W założeniu miało być omówienie tego, w jaki sposób przedstawić dzieciom kościół tak, by zrozumiały co to jest i czemu tam chodzimy. Ale w trakcie przygotowań okazało się, że temat będzie tylko pretekstem do omówienia podstawowych „wytrychów” katechetycznych. Działają zawsze, wszędzie i u wszystkich. A przynajmniej tak wynika z moich prywatnych badań na próbie kilkuset dzieciaków rocznie, prowadzonych od 10 lat.

O jakie klucze chodzi? Zapraszam do obejrzenia odcinka:

Owe trzy klucze są uniwersalne i można je zaimplementować do każdych zajęć. Czy to wystarczy, żeby katecheza była naprawdę dobra? Nie, ale na pewno bardzo ułatwi nam pracę a dzieciom przyswajanie wiedzy i kształtowanie postaw.

Obiecany konspekt dla 3-latków:

Nuty do piosenki „Do kościoła!” do pobrania:

Piosenkę „Do kościoła!” możecie znaleźć również w formie zabawy tutaj.

Książeczka z obrazkami „kościelnych” sprzętów i osób: https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/W-Kosciele/1022.

Makieta kościoła jest mojego projektu, wykonana ręcznie. Wytrzymała, idealnie nadaje się do zajęć w przedszkolu. Wytrzyma ewentualne rzucanie, choć nie polecam 🙂 Posiadam 5 sztuk, kto pierwszy ten lepszy.

Wymiary to 16 x 8,5 x 17 cm (długość x szerokość x wysokość), po złożeniu 25 x 17 cm. Okna są przeźroczyste, w losowych kolorach. Można ją podświetlić dowolną małą lampką/latarką, ale i bez tego prezentuje się efektownie w oczach dziecka. Realizacja w 2 dni robocze.

W razie pytań proszę o kontakt: katechezaprzedszkolaka@gmail.com

Życzę powodzenia w konstruowaniu ciekawych i angażujących katechez, z których radość będą czerpały dzieci i dorośli jednocześnie!